• PO-ÚT-ST 8:00-17:00 ČT 8:00-15:00
  • +420 608 966 791
  • info@dobrarehabilitace.cz
  • České Vrbné 2403, 37011 České Budějovice

Diagnózy

Zde najdete jednotlivé diagnozy, které jsme trochu seřadili podle toho, s čím se k nám klienti nejvíce objednávají….

PATNÍ OSTRUHA
Je to v podstatě ochozená a opotřebená pata. Jednoduše by se dalo říci, že jde o artrózu paty. Zvápenatění šlachového úponu svalů chodidla, který vytvoří trn. Detailněji můžete vidět ve fotogalerii, kde máme pár obrázků od pacientů. Tento výrustek potom dělá bolest a zánět. Je to opravdu takový kamínek v botě, po kterém chodíte. Pokus se u Vás vyskytuje ranní bolest paty, kterou relativně rychle rozchodíte, tak je to nejspíš patní ostruha.

Příčina bývá obvykle přetížení, nadváha, snížená klenba, trauma, dlouhodobé oslabení v těle, artróza jiných kloubů. Příčina je rozhodně dlouhodobá a výrustek roste desítky let.

PLANTÁRNÍ FASCITIDA
Klinický obraz je stejný jako u patní ostruhy, ale chybí výrůstek. Jedná se zatím o vazivové změny a záněty v plosce nohy. Častěji na terapii obtížnější, protože je to rozprostřené do celého chodidla.

ACHILODYNIE
Jednoduše česky bolest achilovky, zde velice často schází jakýkoliv objektivní nález a šlacha bolí. Přítomny můžou být gangliony (boule), nebo prosaky ( záněty, otoky). Zdrojem může být i výrustek na patě nebo oslabení kyčle.
Příčina bývá většinou v chronickém přetěžování a špatné ose tahu achilovy šlachy, která není kolmo k zemi. Šlacha se tak namáhá ohybem a ne tahem. Vznikají tak malé záněty, které se při zátěži opakují. Šlacha toho hodně vydrží a čeká na poslední přetížení. Někdy začne bolest po náročnější cestě na kole nebo při chůzi a postupně se časem navyšuje. Za půl roku už jsou potom bolesti a raní nebo klidové tuhnutí šlachy.

DISTORZE KOTNÍKU A BOLESTI KOTNÍKU
Úrazový stav, kdy dojde k poranění vazů v kotníku obvykle špatným došlapem, pohybem. Pokud nejde o zlomeninu, ale o výron a poranění vazů, tak akutní ošetření, obvykle jedno, výrazně zkrátí hojení. Terapie je hojně aplikována ve vrcholovém sportu.
Příčina je zde jasné trauma, nutná je však vhodná léčba. Dlouhodobě kotník po ošetření fokusovanou rázovou vlnu nevykazuje známky artrózy. Velmi doporučujeme!

METATARZALGIE
Bolestivé klouby na přechodu mezi prsty a nártem. Obvykle zespodu chodidla, imituje bolest příčné klenby. Často bolí pod 2hým nebo 3tím prstem. Bolest se vyskytuje hlavně při odrazové části chůze. Bolestivá bývá komprese přední části nohy. U metatarzalgie bývá často důležitá vložka do boty a cvičení.

HALLUX VALGUS A HALLUX RIGIDUS
Vbočený palec nebo tuhý nepohyblivý palec. Je deformita chodidla, která velmi negativně ovlivňuje funkci chodidla při chůzi a vede k dalším problém v chodidle. Dlouhodobě nefungující šlacha palce, která má držet palec v rovině nefunguje. Zhoršuje tak postavení nohy a funkci palce. Palec ztrácí dominantní stabilizační funkci na odraz a oporu nohy a těla. Ochabuje a tělo tvoří nárustky a postupně se zhoršuje postavení palce.

MORTONOVA NEURALGIE
Dochází k uskřípnutí nervů mezi prsty v přední části chodidla a bolesti v klenbě. Málo kdy se diagnostikuje, ale bývá to problém u větší skupiny pacientů.

PŘÍČNĚ PLOCHÁ KLENBA
Zborcení klenby v přednoží vede k změně statiky chodidla

PODÉLNĚ PLOCHÁ KLENBA
Zborcené nebo snížení klenby vede obvykle k bolesti nohy a častému rozvoji dalších problémů v chodidle

OSTEOFYTY
Výrustky v místě šlach, kloubů, na které se při pohybu v podstatě napichujete

TRAUMATA CHODIDLA
Různé individuální případy pacientů po úrazech

HAGLUNDOVA PATA
Ostré nebo zbytnělé napojení paty na achillovu šlachu a při pohybu při chůzi nebo běhu dochází k dráždění šlachy nebo burzy, která dělá zánět.

BURZITIS
Zánět váčku, který zvlhčuje šlachu, kloubu. Pokud je moc tekutiny, tak je většinou přítomen otok

TENDINOPATIE
úponová bolestivost šlach v chodidle, obvykle námahou, přetížením

ARTROZA
Degenerativní poškození kloubu věkem, po úraze, které způsobuje nekluzkost v pohybu a tím obvykle bolest a zánět.

GANGLION
Hlenovitá cysta v místě zvýšeného namáhání, pokud je na místě, kde je větší tlak, tak je to bolestivé.