• PO-ÚT-ST 8:00-17:00 ČT 8:00-15:00
  • +420 608 966 791
  • info@dobrarehabilitace.cz
  • České Vrbné 2403, 37011 České Budějovice

Vyšetření

Vyšetření je součástí každé první návštěvy nebo každé další s novou bolestí. Obvykle hned začínáme terapii, pokud to situace dovoluje. U komplikovanějších problémů dle situace naplánujeme terapii. Obvyklý čas vyšetření je 30min.

ANAMNÉZA
Naprostým základem je odběr anamnézy a rozbor Vašeho problému.Je důležité Vaší bolest správně pochopit, abychom si dokázali představit, jaké omezení Vám konkrétní bolest dělá a mohli dle toho provést správně celé vyšetření. Špatné pochopení a popis bolesti zkreslí rozhodování, co je hlavní příčinou Vašeho stavu. Například u patní ostruhy jsou specifické příznaky, například ranní bolest, která se zprvu rozchodí…

SIDAS PRESSCAM
Specializovaná diagnostika, která je v Jihočeském kraji dostupná pouze v naší ordinaci. Jde opravdu o diagnostiku chodidla 21.století. Toto vyšetření umí podle tlakového otisku nohy zjistit přesné rozložení hmotnosti a vyšetřit moment a přenos sil při došlapu. Proti klasickým zrcadlovým podoskopům, které umí jen vyfotit otisk (podobně jako když otisknete mokrou nohu na beton), se jedná a super přesnou diagnostiku. Tato diagnostika naprosto přesně doplní pohybové vyšetření a lze tak naprosto jasně diagnostikovat příčinu.

USG
Vyšetřovací Ultrazvuk používáme k přesné lokalizaci výrustku, zánětu, vazivové změně a podobně. Za několik let své práce jsme již v používání USG natolik přesní, že se většinou obejdeme i bez RTG snímků. Nejen, že nemusíte lítat k lékaři, ale navíc proti RTG se můžeme podívat i na měkké tkáně, které většinou rozhodují, když na RTG není nic vidět.

PALPACE
Pohmatové vyšetření je naprosto důležité k doplnění vyšetření o stavu v bolestivém místě, dají se poznat výrustky, záněty, tuhosti, změny v pohyblivosti, posunlivosti.

VYŠETŘENÍ SVALŮ A KLOUBŮ
Nepřímo souvisí s palpačním vyšetřením, ale jde zde hlavně o vyšetření délky, pohyblivosti, síly a struktuře svalů, které ovládají chodidlo. Někdy jsou výrazně uvolněné a oslabené a kvůli nim je otok v kloubu.

VYŠETŘENÍ STOJE
Vyšetření stoje jednak probíhá na SIDAS PRESSCAM, kde se přesně vyšetří použití Vaší nohy a pak dle principu metodiky DNS dle Prof. Koláře zhodnotíme Vaše držení těla a pohybové programy těla ve stoji, abych si vše promítli dohromady a dalo nám to ucelený celek. Ne vždy má skolióza negativní vliv na tělo, často dokonce zhoršené držení těla mívá horší vliv, než nekompenzovaná skolióza. Na Vašem postoji se ukáže plno věcí.

VYŠETŘENÍ DOŠLAPU
Došlap vyšetřujeme kombinací vyšetření pohybových stereotypů opět dle metodiky DNS Prof. Koláře, je důležitá kromě chodidla hlavně kyčel. To opět kombinujeme se SIDAS PRESSCAM a zapracujeme do celkového vyšetření.

VYŠETŘENÍ POHYBOVÝCH STEREOTYPŮ
Pohybové stereotypy je to, co nám bylo dáno od narození ontogenezí (vývojem člověka). Je to zakódované v každém mozku a již to mnoho profesorů v rehabilitaci popsalo a dokázala (Kolář, Janda, Vojta…). Pokud probíhají správně, tak se spolu potkáme jen při úrazech chodidla. Pokud probíhají špatně, tak celý život negativně ovlivňují pohyb a deformují sílu, která pak na chodidle jde zjednodušeně křivě. To je pak vidět na snížené klenbě, vbočeném palci, ostruhách atd…